Вчені знайшли спосіб зробити будь-яку групу крові універсальною

Blood Compability

Дослідники з Університету Британської Колумбії навчилися перетворювати будь-яку групу крові на першу, яка підходить для переливання всім пацієнтам. Стівен Візерс видобув із бактерій кишівника людини 20 000 зразків ДНК і виявив, що деякі з них можуть виробляти ензими, що трансформують кров.

За словами біохіміка, застосування цих бактерій дозволяє змінювати групу крові людини у 30 разів швидше, ніж відомі нині способи. Візерс вважає, що його успіх пов’язаний із новими технологіями метагеноміки, недоступними його попередникам. Ці технології дозволили йому вирощувати та досліджувати бактерії кишівника у великих кількостях. Завдяки цьому він зміг розшукати мікроорганізми, які найкраще підходили для цього завдання.

Виділяють 4 групи крові: A, B, AB та O. Групи А, В та АВ мають молекули цукру, які розпізнає імунна система. Тому якщо пацієнту переливають кров несумісного типу, може виникнути небезпечна імунна реакція проти клітин крові. Клітини крові типу О не мають цих молекул, вони є практично невидимими для імунної системи. Тому вона універсальна для всіх реципієнтів.

Ключ до створення універсально сумісної крові А, В і АВ полягає в тому, щоб знайти спосіб видалити ці молекули цукру. Дослідники шукали такий інструмент з початку 1980-х років. Ключем вирішення проблеми стали бактерії кишівника людини.

Стінки шлунково-кишкового тракту вкриті муцинами, які на поверхні мають ті самі молекули цукру, що й різні типи еритроцитів. Вчені видобули 20 000 різних зразків ДНК з бактерій кишівника і виявили декілька з них, які могли б виробляти ферменти для виконання цієї роботи. З них виділили новий клас ферментів, який був особливо корисним при розщепленні цукрів.

Нагадаємо, науковці винайшли знеболювальне, сильніше за морфін.

Фото: roteskreuz.at.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.